Türkiye Cumhuriyeti Dişişleri Bakanliği Tarafindan Başarisiz Darbe Girişimi Sonrasinda Yayinlanan Bilgi Notu

Bamako Büyükelçiliği 18.07.2016

15 Temmuz akşam saatlerinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin içinde yer alan bir grup tarafındanİstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin muhtelif şehirlerinde bir darbe girişiminde bulunulmuştur.

Kısa sürede yapılan değerlendirme sonucunda, bu hareketliliğin, hain bir komplonun ötesinde terörist bir girişim olduğu anlaşılmıştır. Bu girişimin failleri maalesef kendi halkına ateş açmış, komutanlarını sırtından vurmuş ve Türkiye Büyük Millet Meclisi ile Cumhurbaşkanlığı ofisini bombalamıştır.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve bazı zırhlı birlik unsurlarının ağırlıklı olarak içerisinde yer aldığı görülen hain darbe teşebbüsü, Türk Silahlı Kuvvetleri emir ve komuta zinciri ve büyük çoğunluğu tarafından ilk andan itibaren reddedilmiştir. Gerek Emniyet teşkilatımız, gerekse savcılarımız darbe teşebbüsü karşısında gerekli tedbirleri süratle alarak sürecin önünü kesmişlerdir.

Her şeyden önce,komployubertaraf eden Türkulusudur. Devletiyle el ele veren, tarihi bir dayanışma örneği gösteren halkımız, sokaklara çıkarak, darbeci çetenin tanklarının önünde durarak bu darbe girişimine engel olmuş, demokratik haklarında sahip çıkmıştır.

Darbeciler devlet televizyonu TRT’nin stüdyosunu silah zoruyla ele geçirerekve özel basın organlarının merkezlerini basarak mesajlarını yayınlamak istemiştir. Ancak komplocuların medyayı denetim altına alma girişimi uzun sürmemiştir.Bu süreçte Türk medyasının da darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasında anahtar bir rol oynadığı vurgulanmalıdır.

Bu süreç zarfında siyasi partilerimizin tümü, TBMM’nin üyeleri ve halkımız demokrasimize,demokratik siyasete, demokratik kurumlarımıza ve Anayasamızasahip çıkmışlardır. TBMM tarafından demokrasiyi savunan bir ortak bildiri, Genel Kurul’un16 Temmuz’da yapılan olağanüstü oturumu sonunda kabul edilmiştir.

Sözkonusu terör grubuna karşı yapılan operasyonlarda6000’den fazla darbeci tutuklanmış, yaklaşık 100 komplocu çatışmalarda ölü ele geçirilmiştir. Operasyonlar devam etmektedir.

Darbe girişiminde maalesef 190 vatandaşımız ölmüş, 1491 kişi yaralanmıştır.

Darbe teşebbüsünde bulunan çete mensuplarından 8 kişilik bir grup,gasp ettikleri helikopterle Yunanistan’a kaçmıştır. İadeleri için Yunanistan nezdinde girişimde bulunulmuştur.

Bu darbe girişimi Fethullah Gülen Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilmiştir. Hükümetimiz bu terörist grubun ve lideri Fethullah Gülen’in gerçek niyetlerini sürekli olarak müttefik ve ortaklarına anlatmaya çalışmakta idi. Başarısızlığa uğratılan bu son darbe girişimi FETÖ’nün oluşturduğu tehlikeyi ortaya koyan son suçtur.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız, Hükümetimiz ve
TBMM üyelerimiz, Türk halkıyla tam bir dayanışma içerisinde, demokrasinin ve hukuk devletinin yanında yer alarak bu darbe girişimini önlemişlerdir.


Teröristler kanunlar çerçevesinde cezalandırılacaktır.


Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00 / 14:00 - 17:00

Vatandaşlarımız için Konsolosluk şubesine başvuru saatleri 09:00-13:00 arasındadır. Vize başvuruları Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri 09:00-12:00 arasında alınmaktadır.
1.1.2019 Yılbaşı
20.1.2019 Mali Ordu Günü
26.3.2019 Şehitler günü
1.5.2019 İşçi bayramı
25.5.2019 Afrika günü
22.9.2019 Bağımsızlık günü
25.12.2019 Noel