Mali’de Dördüncü Ebola Vakası

Bamako Büyükelçiliği 18.11.2014

Değerli vatandaşlarımız,

1. Mali Sağlık ve Kamu Hijyeni Bakanlığı tarafından 16 Kasım 2014 tarihinde yapılan açıklamada, Mali'de Ebola'dan hayatını kaybedenlerin sayısının dörde (4) ulaştığı bildirilmektedir.

Bahsekonu açıklamada, yapılan tahlil sonucu pozitif çıkan bir hastanın tedavisine devam edildiği, diğer taraftan ölümle sonuçlanan vakalarla bağlantılı toplam 442 kişinin gözlem altında tutulduğu ifade edilmektedir

Sıklıkla ölümle neticelenebilen ve 1976 yılından beri bilinen bir hastalık olan ebola kanamalı ateşi hakkında Sağlık Bakanlığımızın aşağıdaki internet sitesi üzerinden ek bilgi edinilmesi mümkündür.

http://www.seyahatsagligi.gov.tr/hastaliklar/ebola.aspx

Mali’de bulunan vatandaşlarımızın hijyen önlemlerine titizlikle riayet etmeleri ve Mali Başbakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan uyarıları dikkate almaları, ayrıca konuya ilişkin Büyükelçiliğimiz internet sayfasında yayınlanan haberleri ve tavsiyeleri takip etmeleri önem taşımaktadır.

2. Bu konuda aşağıdaki bilgilerin dikkatinize sunulmasında fayda görülmektedir

-Virüs insanlara hayvanlardan bulaşmakta ve bilahare insandan insana bulaşarak yayılmaktadır.

-Virüsün doğrudan temas (yaralı cilt ya da mükozaya,
hasta insanların kanının veya vücut salgılarının bulaşması) ya da dolaylı temas (yukarıda belirtilen tipte sıvıların bulaştığı yerlerle temas)

ile bulaşmaktadır.

-Ebola virüsü ani ateş, şiddetli halsizlik, kas ağrısı, baş ağrısı ve boğaz ağrısı ile kendini göstermekte, daha sonra bu belirtileri kusma, ishal, deride döküntüler, böbrek ve karaciğer yetmezliği ve bazı durumlarda iç ve dış kanamalar takip etmektedir.

-Ağır hastaların yoğun bakım ve desteğe ihtiyacı vardır. İnsan ya da hayvan için henüz aşı ya da bir tedavi yöntemi mevcut değildir.

-Hastalığın kuluçka dönemi, başka bir deyimle bulaştığı andan itibaren ilk belirtilerin ortaya çıkmasına kadar geçen süre 2 gün ile 21 gün arasında değişmektedir.

3.Bu aşamada Mali’de bulunan vatandaşlarımızın hijyen anlamında aşağıdaki temel önlemleri almaları tavsiye olunur:

-Yerel makamların alınacak önlemlerle ilgili tavsiyelerine uyarak, temel temizlik kurallarına riayet etmek;

herşeyden önce gün boyunca su ve sabunla elleri sık sık yıkamak, ayrıca dezenfektan jel kullanmak.

-Yabancılarla kucaklaşmak, el sıkışmak benzeri yakın temastan kaçınmak.

-Et, süt gibi hayvansal ürünleri tüketmeden önce çok iyi pişirmek.

- Ateş ya da hastalığın diğer belirtilerinden herhangi birisinin başlaması halinde derhal Mali makamları tarafından belirlenmiş ücretsiz olan acil durum telefonlarını (numeros verts) aramak.

•Malitel: 80 00 88 88

•Orange Mali: 88 00 77 77

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.


Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00 / 14:00 - 17:00

Vatandaşlarımız için Konsolosluk şubesine başvuru saatleri 09:00-13:00 arasındadır. Vize başvuruları Çarşamba ve Cuma günleri 09:00-13:00 arasında alınmaktadır.
1.1.2019 Yılbaşı
20.1.2019 Mali Ordu Günü
26.3.2019 Şehitler günü
1.5.2019 İşçi bayramı
25.5.2019 Afrika günü
22.9.2019 Bağımsızlık günü
25.12.2019 Noel